Aktualności

Globalne spotkanie kancelarii prawnych zrzeszonych w Lexwork International w Krakowie

W spotkaniu kancelarii prawnych zrzeszonych w Lexwork International wzięło udział ponad 80 osób z 30 państw. Do Krakowa przyjechali przedstawiciele ponad 40 kancelarii prawnych z całego świata. Lexwork International to stowarzyszenie średniej wielkości kancelarii prawnych.

Głównym tematem dyskusji było wykorzystywanie przez kancelarie prawne sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Rozmawiano o systemach korzystających ze sztucznej inteligencji do analizowania dokumentów podczas badania due diligence. Pozwalają na błyskawiczne szacowanie ryzyka, a dzięki uczeniu maszynowemu analizują kluczowe dla danego badania zapisy umów. Zwracano też uwagę na postępującą automatyzację i wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych, np. w Rosji, Kanadzie i w Katarze od 2019 roku można w sądach składać skargi używając aplikacji Whatsapp.

Korzystanie przez prawników z mediów społecznościowych, jako jednego z narzędzi marketingowych, wzbudzało wśród uczestników duże emocje. Część z nich, głównie przedstawiciele amerykańskich kancelarii prawnych, wskazywała na związane z tym ryzyko. Natomiast kancelarie europejskie uważały, że powinny być obecne w mediach społecznościowych, także dlatego, że są tam też ich klienci.  

Głównym organizatorem spotkania po stronie polskiej była nasza kancelaria. „Przede wszystkim cieszymy się z tego, że mogliśmy pokazać naszym kolegom Polskę jako dynamicznie rozwijający się kraj, w którym ich klienci powinni inwestować,” mówił nasz partner zarządzający Tomasz Rytlewski i dodał, że „zaawansowana cyfryzacja to wyzwanie dla wszystkich prawników, przed którym nie da się uciec.”